A cPaneles szerverinken a Jetbackup 5 nevű szoftvert használjuk adatmentésre.
Kérjük mielőtt rákattintana a visszaállítás gombra, olvassa el végig a leírást, mert helytelen beállításokkal, a program mindent visszaállít az adott dátumra, adott esetben olyan dolgokat is amiket nem szeretne.pl.: adatbázis visszaállításnál, elvesznek az azóta felkerült, cikkek/termékek, megrendelések, módosítások, stb….levelezés visszaállításnál, az adott dátum után érkezett levelek törlődnek a szerverről.stb…. Érdemes a visszaállítás előtt egy mentést készíteni a visszaállítandó fájlokról és adatbázisokról!
1.
A Jetbackup5 ikonját a cPanel felületen a fájlok fülön találjuk.
2.
A biztonsági mentés visszaállításához, vagy letöltéséhez, kattintsunk a Restore & Download ikonra.
Amennyiben, a teljes mentés letöltése a cél a saját gépünkre, akkor elég csak az adott dátumot kiválasztani, és már is kattinthatunk a Download gombbra.
Visszaállítás esetén javasoljuk minden esetben kattintson a SHOW ADVANCED SETTINGS gombra, mivel alapértelmezetten mindent visszaállítana a program az adott dátumra (levelezés, adatbázis, minden fájl)
3.
ADVANCED SETTINGSEbben a menüben pontosan kijelölhetjük azt, hogy miket szeretnénk visszaállítani.
Alapesetben minden ki van jelölve (fájlok, időzítők, adatbázis, adatbázis felhasználók, Domain DNS beállítások, SSL tanúsítványok, levelezés, FTP felhasználók)
A legritkább esetben szükséges mindent visszaállítani egy adott dátumra. Ez amellett hogy felesleges, a visszaállítás idejét is nagyban befolyásolja, akár több óráig is eltarthat.
Épp ezért első lépésnél javasoljuk, hogy a Panel Config alatt vegyük ki a jelölést a négyzetből. Ezzel minden más fül alatt is eltűnik a bejelölés.
Csak ott rakjuk vissza a négyzetbe a jelölést, ahol visszaállítást szeretnénk végezni. Ez jellemzően, vagy a fájlok (Home dir), vagy az adatbázis (DB) menüpont.
4.
Fájlok visszaállítása.
Itt is javasoljuk, hogy csak azt állítsa vissza amire tényleg szüksége van.
Első lépésként válassza ki a megfelelő dátumot. Majd a fájlok és könyvtárak kiválasztásához kattintson a Change Files Selection gombbra.
Egy felugró ablakban, megjelenik egy fájlkezelőhöz hasonló ablak, itt tudunk, a fájlok és könyvtárak között tallózni, és ki tudjuk jelölni azokat a fájlokat és könyvtárakat amiket vissza szeretnénk állítani.
A weboldalak könyvtárait a public_html könyvtáron belül találja. Ha nem tudja, hogy az adott domain névhez melyik könyvtár tartozik, akkor ezt meg tudja nézni a cPanel felületen a tartományok menüpontban.
Sok esetben a .htaccess fájl sérülése törlése miatt nem töltődik be a weboldal, mivel ez egy rejtett fájl, ennek a megjelenítéséhez, be kell kapcsolni a SHOW HIDEN FILES opciót.
Ha sikerült kijelölni mindent amit vissza szeretnénk állítani, kattintsunk a Select Files gombra.
Ezután már csak a Visszaállítás gombbra kell kattintani.
A visszaállítás időtartama méretfüggő, elsősorban a fájlok mérete és száma határozza meg az időt. (a több ezer apró 1-2kbyte-s fájlok másolása sokkal több idő mint 1db 100MB os fájl másolása)
A visszaállítás folyamatát, az Óra ikon alatt követhetjük nyomon.
Fontos tudni, hogy egyszerre egy időben, maximum 10 kérést enged feldolgozni a program, ez az egész szerverre vonatkozik!
Valószínű, elég ritka eset az amikor egyszerre 10 ügyfél akar fájlokat visszaállítani, de ha mégis ez történik, akkor a rendszer sorrendben fogja végrehajtani a kéréseket.
5.
Adatbázisok visszaállítása.
Itt csak a visszaállítandó adatbázist kell kijelölni, és a megfelelő dátumot kiválasztani. 6.
Visszaállítás előtti utolsó ellenőrzés.Ha véletlen elfelejtettük volna a négyzetekből a jelölést eltávolítani, utolsó esélyként, itt még mindig van lehetőségünk arra, hogy bizonyos kijelőléseket megszüntessünk.
A visszaállítások 99%-ban elégséges ha csak a Home Dir Files és a Database kerül visszaállításra. Persze csak akkor ha erre tényleg szüksége van.
7.
Mentések letöltése.
A letöltés csak abban különbözik a fenti folyamatoktól, hogy a Restore gomb helyett a Download gombbra kell kattintani.
A rendszer ugyanúgy elkezdi a kijelölt fájlokat , könyvtárakat, adatbázisokat, a mentésből összeállítani.
Az elkészült tömörített állományt a Jetbackup programon belül a Downloads menüpontból tudjuk letölteni.